گرند پایپمحصولات

سیستم گرمایش از کف


همواره گرم کردن و ایجاد هوای مطبوع در ساختمان ها از موضوعات عمده و بعضـا پر حاشیه فعالان در حوزه پروژه های عمرانی بوده است و مخاطراتی که با استفاده از وسایل گرمایشی سنتی به مجموعه انتقال می یافت به عنوان یک معضل شناخته شده بود. از کاربردهای اصلی سیستم گرمایش از کف ، نگاه علمی و دقیق به موضوع اشاره شده و برطـرف کردن آن می بــاشد.

به خوبی آگاه هستید که گرمای ایجاد شده از وسایل گرمایشی متداول به طور طبیعی در زیر سقف و در جایی که هیچگونه استفاده ای از آن نمی شود متمرکز شده و تجمع می یابد؛ اما سیستم گرمایش از کف دقیقا گرمای مورد نیاز را از سطحی ایجاد می کند که کاربرد اصلی گرما بوده و به دلیل نوع بازتاب گرما بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است. به غیر محیط های مسکونی، سیستم گرمایش کفی گرندپایپ در مکانهای زیر نیز قابل استفاده است:

گرمایش دور استخرها / سالن های ورزشی / کتابخانه ها / بیمارستان ها / مساجد / رستوران ها / سالن های اجتماعات / هتل ها / دفاتر اداری / فروشگاه ها / موزه ها / زمین های فوتبال / گلخانه ها / محیط های صنعتی / انبار و سالن های تولید.


 *امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بررسی و شناخت اصول تابش که در قرون گذشته بدان توجه زیادی نمی شد، سیستم های حرارتی نوینی همانند پنل های گرمایشی معرفی و به بازار عرضه شده اند.

در کشور ما نیز امکان استفاده از این روش گرمایشی وجود دارد و با استفاده از این سیستم  می توان به صرفه جویی قابل توجهی دست یافت. این سیستم مزایای متعددی نسبت به سیستم های گرمایش جابجایی مثل سیستم رادیاتوری دارد و منجر به صرفه جویی انرژی قابل توجهی در مقایسه با سیستم های رایج فعلی می شود. برای واحدهای ساختمانی جدید بی شک انتخاب سیستم گرمایشی تابشی (کفی) که تعریف آن ذکر شد، بهترین گزینه می باشد.

*در ابتدا این نکته لازم به ذکر است که  هزینه  کلی اجرای  گرمایش از کف  با اجرای سیستم  رادیاتور  برابری  می کند و همچنین درسال های بعد موجب  صرفه جویی 30 تا 40 درصدی  انرژی می شود .

*طي سال‌هاي اخير، سيستم گرمايش از كف فقط در ساخت‌ وسازهاي جديد مورد استفاده قرار مي‌گرفت؛ اما اين اواخر ساكنان  ساختمان‌هاي قدیمی  نيز  هنگام نوسازي  و بازسازي منازلشان از اين سيستم استفاده مي‌كنند و با برچيدن سراميك‌هاي كف، لوله‌هاي آب گرم كار مي‌گذارند. مطمئنا یکی از مسائلی که با نزدیک شدن به فصل پاییز و به دنبال آن زمستان ذهن شما را درگیر می کند، پیدا کردن یک روش مناسب برای گرم کردن منزلتان است. در این نوشته سیستم گرمایش از کف جهت راهنمایی برای انتخاب یک سیستم گرمایش بهینه و کارامد معرفی و پیشنهاد می گردد.

*سيستم گرمايش از كف متشكل از لوله‌هايی است كه سرتاسر كف اتاق شما را پوشش مي‌دهد و به وسيله گردش آب گرم درون اين شبكه لوله‌ها، حرارت به طور يكنواخت توزيع مي‌شود. اين لوله‌ها تلفيقي از فلز و پليمر هستند و برای پر کردن فضاي بين آنها هم از يك نوع چسب مخصوص استفاده مي‌شود که اصطلاحا به آنها لوله های پنج لایه می گویند.

آب گرم ورودي به اين لوله‌ها در دماي حدود 50 درجه سانتي گراد از طريق موتورخانه، پكيج يا پانل‌هاي خورشيدي تامين مي‌شود و حداكثر دمايي كه در كف ايجاد مي‌كنند 29 درجه سانتي گراد است.

 
در روش‌هاي گرمايشي ديگر تا 70 درصد گرما نزديك سقف جمع مي‌شود و در نزديك كف، دما پايين‌تر است؛ اما همه ما زماني احساس بهتري داريم كه پاهاي ما گرم باشد و هواي بالاي اتاق متعادل تر باشد؛ پس گرما بايد جايي توليد شود كه نياز بيشتري به آن است، يعني در كف اتاق
اين سيستم گرمايشي براي انواع پوشش كف از جمله سنگ، سراميك، پاركت و موكت مناسب است. آرايش لوله‌ها، فاصله آنها از هم و همچنين دماي آب ورودي از پارامترهاي مهم و تاثيرگذار در راندمان اين سيستم هستند. اين لوله‌هااز قطر 16 تا 32 ميليمتر در بازار موجودند و نسبت به گرماي مورد نياز در هر مكان و با توجه به مساحت آن از لوله‌هایي با قطر مورد نظر استفاده مي‌شود. 

گرماي يكنواخت، ديوارهاي تميز، صرفه‌جويي در مصرف انرژی و....

*مزاياي سيستم گرمايش كفي بسيار زياد است، از اولين مزایاي اين سيستم گرمايشي اين است كه با موازنه چهار عامل راحتي، گرمايش تابشي، جريان هوا و رطوبت نسبي احساسي مطبوع و گرمايي يكنواخت را ايجاد مي‌كند. دومين مزيت اين سيستم استفاده بيشتر از فضاها است؛ زماني كه شما بخاري، شومينه يا شوفاژ داريد در هر كدام به نوعي به صورت دائم يا فصلي بخشي از فضاي اتاق را از دست مي‌دهيد در حالي كه در اين سيستم هيچ فضايي اشغال نمي شود. ديگر نگران سياه شدن پرده‌ها و ديوارهايتان نباشيد. در سيستم گرمايش از كف نياز به رنگ كردن و تميز كردن ديوارها و حتي خود رادياتور نيست چون اين روش با حفظ رطوبت هوا و همچنین عدم ایجاد گرد و غبار آزاد، باعث می گردد که مبلمان و اثاثيه منزل ديرتر كثيف ‌شوند.

 در سيستم گرمايش از كف هيچ سطح داغ و لبه تيزي وجود ندارد و ديگر نيازي نيست تا نگران كودكان باشيد. مزيت ديگر سیستم گرمایش از کف اين است كه كف گرم و خشك مانع رشد و تكثير قارچ‌ها و موجودات ريز ميكروسكوپي كه موجب بروز انواع بيماري‌هاي پوستي و تنفسي هستند، مي‌شود و به سبب همين شرايط بيماري‌هايي مانند آسم، سرفه‌هاي آلرژيك و بیماری های مفصلي را به حداقل مي‌رساند.

نكته دیگری كه از مزاياي اين سيستم گرمايشي می توان ذكر کرد صرفه‌جويي در مصرف انرژي است؛ چون در اين روش گرمايشي به جاي گرم شدن هوا، ساكنين و اجسام ساختمان گرم مي‌شوند، مصرف در اين سيستم بين 30 تا 40 درصد کمتر از ساير روش‌ها است .

به عنوان نکته آخری که در سيستم گرمايش از كف حائز اهميت است، عدم نياز به تعمير و نگهداري سالانه و همچنین عمر طولانی سیستم است؛ زیرا لوله های پنج لایه عمری درحدود 100 سال دارند که خود آرامش خاطر بلندمدتی را برای مصرف کننده به همراه دارد.جایگاه سیستم گرمایش کفی

*برخلاف آنچه که ممکن است تصور شود، بزرگترین بازار گرمایش کفی جهان متعلق به کشور کره است. دلیل اصلی این امر روش گرمایشی سنتی کره ای هاست. این روش موسوم به ONDOL که به معنای سنگ گرم است، از 500 سال قبل از میلاد در این کشور استفاده می شد و در آن حرارت تولید شده به سنگ های کف اتاق ها منتقل و حرارت سنگ ها فضای اتاق را گرم می کرد. با گذشت سال ها این روش گرمایش سنتی به سیستم گرمایش کفی، که کره ای ها آن را کف لوله می نامند تبدیل شده است. امروزه 95 درصد خانه های کشور کره به گرمایش کفی مجهز هستند. قدیمی ترین سیستم گرمایش کفی متعلق به 1200 سال قبل از میلاد می باشد که در قصری در آناتولی کشف شد. بعدها در 800 سال قبل از میلا رومی ها از این سیستم به دلیل راحتی و آسایش آن به عنوان یک سیستم مدرن استفاده می کردند. به مرور زمان استفاده از این سیستم جهت گرمایش ساختمان ها به فراموشی سپرده شد، تا اینکه با عرضه تکنولوژی های جدید، مجدداً به صورت فراگیر در دهه های آخر قرن بیستم مطرح گردید. هم اکنون سیستم گرمایش کفی در نیمی از خانه های جدید اروپا استفاده می شود. بعد از کره، آلمان بیشترین میزان استفاده از سیستم گرمایش کفی را دارد و رتبه سوم متعلق به کشور ژاپن است. استفاده از روش گرمایش کفی در ایران قدمت چندانی ندارد. چند دهه قبل، استفاده از لوله های آبگرم مصرفی در کف حمام ها برای گرمایش مورد استفاده قرار گرفت؛ ولی به دلیل پوسیدگی لوله ها گسترش نیافت. در اواسط دهه گذشته چند مورد گرمایش کفی انجام شد، اما اجرای علمی این سیستم با کسب دانش روز و تامین و تولید اقلام لازم مطابق با استاندارد های بین المللی در کمتر از ده سال اخیر آغاز شده است.

در اوایل رواج یافتن سیستم گرمایش کفی، شایعاتی در بازار ساختمان و  وب سایت های اینترنتی مطرح شد که اولاً ناشی از عدم آگاهی کافی بعضی دست اندکاران صنعت ساختمان بود و دوماً به دلیل عدم معرفی دقیق و کامل مزایای این سیستم توسط متخصصان تأسیسات نزد مصرف کنندگان بود که استفاده از این سیستم را تا امروز دچار شک و تردید نموده است؛ شایعاتی مثل تنفس ذرات بلند شده از روی فرش و موکت که بیماری زا بود، و دیگری ادعای ایجاد پوکی استخوان، که هر دو این شایعات را به غلط به سیستم گرمایش کفی نسبت می دادند. به راحتی و با کمی تحقیق میتوان متوجه این موضوع شد که به طور کلی اساس سیستم گرمایش کفی بیشتر بر مبنای انتقال حرارت تشعشعی می باشد و در این روش گرمایش به جای گرم نمودن هوا اجسام گرم می شوند، و اگر موضوع بلند شدن ذرات روی اجسام و فرشها مطرح باشد، پس ابتدا باید سیستم گرمایش بخاری ممنوع گردد و سپس رادیاتور شوفاژ چون در این دو سیستم این مورد بیشتر وجود دارد آن هم به دلیل گرمای بالای بخاری و رادیاتور که معمولا سطح آنها در بخاری بالای  60درجه و در شوفاژ 60 درجه سانتیگراد می باشد. در سیستم شوفاژ و بخاری این ذرات می سوزند و حالت سمی پیدا می کنند و به وسیله جریان جابجایی هوا در محیط منتشر می شوند و توسط افراد مورد استنشاق قرار می گیرند. .حال انکه در سیستم گرمایش از کف بالاترین حد درجه حرارت 30 درجه سانتیگراد است و این درجه حرارت بطور مشخص توانایی سوزاندن چیزی را ندارد.  لازم به ذکر است که روش گرمایی سیستم گرمایش کفی بر اصول تابشی استوار است نه جریان جابجایی هوا .


 

*شرکت گرندپایپ نیز افتخار دارد با تولید لوله پنج لایه و اتصالات استاندارد و تأیید شده، و با بکارگیری گروه طراحی و اجرایی مجرب، گامی بزرگ در ترویج این سیستم گرمایشی بهینه و مفید بردارد.