گرند پایپ

معرفی و تست سیستم کلکتوریسیستم لوله کشی گرندپایپ

( دستورالعمل نصب )

 

*لوله و اتصالات گرندپایپ در نوع خود جدیدترین تکنولوژی در جهان در زمینه تولید لوله های تلفیقی می باشد که با استفاده از مرغوب ترین مواد اولیه و توسط دستگاه های پیشرفته تولید، و تحت نظارت دقیق آزمایشگاهی به بازار عرضه می گردد. چنانچه این سیستم لوله کشی بطور صحیح اجرا شود، اطمینان خاطر استفاده از آن برای سالها باقی خواهد ماند.

 

نکات قبل از اجرا :


1- اتصالات اصل گرندپایپ در جعبه های مخصوص و با هالوگرام عرضه می شوند و بر روی آنها نشان GRAND حک شده است؛ لذا جهت اطمینان بیشتر توصیه می گردد اتصالات اصل گرندپایپ را تنها از دفاتر فروش این شرکت تهیه فرمایید.

2- اجرای گرندپایپ بایستی پس از اتمام عملیات تیغه چینی ها، سیم کشی برق، لوله کشی فاضلاب و کلیه جوشکاری هایی که احتمال دارد به لوله ها آسیب برساند، انجام شود. در واقع، لوله کشی گرندپایپ مرحله نهایی قبل از نازک کاری ساختمان است.

3- به دلیل سرعت اجرای گرندپایپ، محل مصرف کننده ها و مسیر لوله کشی بایستی از قبل بررسی شده و مشخص باشد؛ هر تصمیمی در مورد تغییر محل سرویس ها، تغییر نقشه معماری و مانند آن را تا پیش از شروع اجرای لوله کشی به اطلاع مجری برسانید.

4- جهت جلوگیری از کاهش طول عمر لوله ها، آنها را در معرض تابش نور مستقیم آفتاب قرار ندهید.

5- جهت اطمینان از اجرای دقیق و صحیح سیستم لوله کشی گرندپایپ، اجرای لوله کشی را به مجریان آموزش دیده و دارای کارت مجریان مجاز محول نمایید.


ابزار مورد نیاز :


استفاده از ابزار مناسب و استاندارد در اجرای سیستم لوله کشی گرندپایپ باعث بالا رفتن کیفیت اجرا شده و اکیدأ توصیه می گردد.

قیچی برش –  جهت بریدن لوله ها حتما از قیچی مخصوص بریدن لوله های پنج لایه استفاده شود؛ هنگام کار با قیچی باید دقت نمود که سطح مقطع لوله بطور قائم بریده شود.

کالیبراتور -  برای هر سایز لوله باید از کالیبراتور همان سایز استفاده شود. هنگام کالیبره کردن کالیبراتور را تا انتها وارد لوله کنید به نحوی که با چرخاندن کالیبراتور در جهت عقربه های ساعت، از لبه داخلی لوله براده برداری کند؛ تا عمل ورود اورینگهای اتصال به داخل لوله آسانتر شود. همچنین مجری می تواند قبل از کالیبر کردن نوک کالیبراتور یا قسمت ماسوره اتصال را درون مایعی روان کننده مثل مایع صابون یا مایع ظرفشویی زده و بعد شروع به کالیبر کردن یا جازدن اتصال کند.( از بکار بردن روان کننده هایی مانند روغن و گریس و غیره به دلیل آسیب زدن به اورینگها جدأ خوداری کنید ) .

فنر -  لوله گرندپایپ با دست خم می شود اما برای جلوگیری از دوپهن شدن لوله هنگام خم زدن با شعاع خم کم، حتما از فنر استاندارد و مخصوص هر سایز لوله استفاده شود.

دستگاه پرس برقی یا دستی -  میتوان مهمترین ابزار در اجرای صحیح سیستم لوله کشی گرندپایپ را دستگاه پرس دانست که میتواند دستی یا برقی باشد. اجرای صحیح سیستم لوله کشی هیچگونه رابطه ای با دستی یا برقی بودن دستگاه پرس ندارد و با استفاده از هر نوع دستگاه پرس، بایستی دقت شود که لوله و اتصال کاملا اصولی و درست به یکدیگر متصل گردند.

ابزارهای مهم دیگر –  دو عدد آچار فرانسه، ابزار تراز، دریل، آچار پیچ گوشتی و متر دیگر ابزارهای مهم موردنیاز برای اجرای سیستم لوله کشی گرندپایپ می باشند.

 

نصب اتصالات :


1- تأکید می شود که لوله و اتصالات گرندپایپ بایستی توأم با هم استفاده گردند و استفاده از اتصالات متفرقه و بی کیفیت به همراه لوله های گرندپایپ، که ممکن است در بعضی پروژه ها به علت ارزانی استفاده شود مجاز نیست و در صورت مشاهده موجب خارج شدن این محصول از گارانتی می گردد.

2- قبل از جازدن اتصال در درون لوله حتما از کالیبراتور استفاده شود.

3- اطمینان حاصل کنید که اتصال تا انتها درون لوله رفته است زیرا در غیر اینصورت ممکن است پس از اتمام کار و در زمان تست یا بهره برداری، لوله از داخل اتصال بیرون بزند.

4- توصیه می شود پس از تائید کار توسط کارفرما یا نماینده ایشان شروع به سفت کردن مهره ماسوره ها و یا پرس کردن اتصالات کنید؛ زیرا پس از این کار دیگر امکان تغییرات به راحتی وجود ندارد.

5- مهره ماسوره ها را تا یک الی دو دنده به انتها به وسیله آچار فرانسه یا آچار تخت سفت کنید و هرگز از آچارهایی مانند لوله گیر یا شلاقی استفاده نکنید چون به آب بندی اتصالات آسیب می رساند.

6- همه صفحه دیواری ها بایستی توسط تراز مناسب بر روی دیوار تراز و از تمام جهات عمود باشد. 

 

اجرای لوله کشی :


1- پس از نصب تمامی صفحات نصب و اتصالات دیواری، طبق نقشه و از آخرین مصرف کننده ی داخل سرویس و یا آخرین رادیاتور شروع به کشیدن لوله ها کنید.

2- استفاده از مسیر افقی بر روی دیوار در سیستم توکار مجاز نمی باشد، در صورت لوله کشی در سقف کاذب بایستی هنگام ورود لوله ها از سقف کاذب به وسایل بهداشتی، محل تلاقی دو دیوار به عنوان مسیر عمودی انتخاب شود؛ زیرا در کنج دیوار احتمال نصب وسایل و سوراخکاری وجود ندارد.

3- پوشاندن لوله ها بایستی پس از اتمام لوله کشی و تست نهایی که مورد تائید مهندس ناظر کارفرما می باشد انجام شود تا از آسیب دیدن لوله ها و پایین آمدن کیفیت اجرای سیستم لوله کشی گرندپایپ بر اثر فعالیت های ساختمانی جلوگیری شود.

4- تخلیه سیستم از آب در فصل سرما پس از تست نهایی به منظور جلوگیری از یخ زدگی و ترکیدن لوله ها امری اجتناب ناپذیر و اکیدأ توصیه می گردد.

 

آزمایش سیستم کلکتوری گرندپایپ :


پس از اطمینان از محکم بودن یا پرس شدن تمامی اتصالات و همچنین بسته بودن تمامی درپوش های تست و تراز بودن همه زانو دیواری ها، طبق روش زیر شروع به تست سیستم از پایین ترین نقطه سیستم کنید :

1- مدار سیستم لوله کشی را از آب پر کنید و فشار آن را به 15   بار برسانید، درصورت عدم نشتی پس از 30 دقیقه مرحله اول تست قابل قبول می باشد ( افت فشار تا 0.6 بار مجاز می باشد ).

2- پس از تست اولیه بلافاصله فشار را به 15 بار برسانید، درصورت عدم نشتی پس از 120 دقیقه مرحله نهایی تست قابل قبول می باشد ( افت فشار تا 0.2 مجاز می باشد ).
1393/7/23

ارسال نظر

نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :  
ضمیمه کردن فایل :