گرند پایپ

معرفی و تست سیستم گرمایش از کف
 
گرمايش از کف

UNDER FLOOR HEATING

(مزایا، برتری ها و ناگفته ها....)


مقدمه


*امروزه با پیشرفت تکنولوژی و بررسی و شناخت اصول تابش که در قرون گذشته بدان توجه زیادی نمی شد، سیستم حرارتی نوینی همانند سیستم گرمایش کفی معرفی و به بازار عرضه شد. همانطور که میدانیم در کشور ما به دلیل ارزان بودن سوخت های فسیلی همچنان از روشهای نادرست گرمایشی مانند بخاری های گازی استفاده می شود که راندمان بسیار پایینی دارند و همچنان نیز نصب و استفاده می شوند. با اینکه در چند سال اخیر تلاشهایی در زمینه ترویج سیستم گرمایش رادیاتوری صورت گرفت اما در حال حاضر این سیستم بیشتر در آپارتمان ها مورد استفاده قرار میگیرد و در خانه های ویلایی یک یا دو طبقه همچنان سیستم کم بازده بخاری گازی بکار برده می شود. سیستم پربازده گرمایش کفی نیز که بصورت محدود در برخی ساختمانها استفاده می شود به دلیل عدم همکاری سازمان های زیربط با متخصصان این امر، همچنان جایی در بین سیستمهای گرمایشی اولویت دار پیدا نکرده است. با کمی بررسی و تحقیق می توان نتیجه گرفت که منطقی ترین و باصرفه ترین سیستم گرمایش، سیستم گرمایش کفی است که اگر این سیستم با سیستم جذب انرژی خورشید همراه شود عملا رقیبی پیدا نخواهد کرد. کشور ما ایران به دلیل قرار گرفتن در منطقه پرتابش جهان این شانس خدادادی را دارد تا با ترویج سیستمهای مختلف گرمایش خورشیدی مانند سیستم گرمایش کفی، وابستگی خود را به سوختهای فسیلی جهت گرمایش ساختمانها کاهش دهد. باید قبول کنیم که امکان استفاده از روش های گرمایشی نوین مثل سیستم گرمایش کفی به راحتی وجود دارد و با استفاده از این سیستم ها می توان به صرفه جویی قابل توجهی دست یافت حالا چه انرژی مصرفی ما سوخت فسیلی باشد و چه انرژی خورشید. برای واحدهای ساختمانی جدید بی شک انتخاب سیستم گرمایشی کفی (تابشی) که تعریف آن ذکر شد، بهترین گزینه می باشد.


سیستم گرمایش کفی


با کمی دقت به عکس زیر متوجه می شویم که گرمای ایجاد شده توسط سیستم گرمایش کفی بصورت یکنواخت در منطقه آسایش حرارتی قرار دارد و فرد در هر جایی از اتاق یک شرایط دمایی را تجربه می کند. اما در سیستم دیگر که میتوان آن را سیستم رادیاتوری یا فن کویل فرض کرد، فرد در نزدیکی پنل گرمایشی احساس گرمای زیاد، در فاصله یک متری احساس گرمای مطلوب و در فاصله بیشتر عدم احساس آسایش حرارتی را تجربه می کند.
*سيستم گرمايش از كف متشكل از لوله‌هايی است كه سرتاسر كف اتاق را پوشش مي‌دهد و به وسيله گردش آب گرم درون اين شبكه لوله‌ها، حرارت به طور يكنواخت توزيع مي‌شود. اين لوله‌ها تلفيقي از فلز و پليمر هستند و برای پر کردن فضاي بين آنها هم از يك نوع چسب مخصوص استفاده مي‌شود که اصطلاحا به آنها لوله های پنج لایه می گویند.

آب گرم ورودی به این لوله ها در دمای حدود 45 تا 50 درجه سانتی گراد از طریق موتورخانه، پکیج یا پنلهای خورشیدی تامین می شود و حداکثر دمایی که در کف ایجاد می کنند 29 درجه سانتی گراد است.
 در روش‌هاي گرمايشي ديگر تا 70 درصد گرما نزديك سقف جمع مي‌شود و در نزديك كف، دما پايين‌تر است؛ اما همه ما زماني احساس بهتري داريم كه پاهاي ما گرم باشد و هواي بالاي اتاق متعادل تر باشد؛ پس گرما بايد جايي توليد شود كه نياز بيشتري به آن است، يعني در كف اتاق.اين سيستم گرمايشي براي انواع پوشش كف از جمله سنگ، سراميك، پاركت و موكت مناسب است. آرايش لوله‌ها، فاصله آنها از هم و همچنين دماي آب ورودي از پارامترهاي مهم و تاثيرگذار در راندمان اين سيستم هستند. اين لوله‌ها از قطر 16 تا 32 ميليمتر در بازار موجودند و نسبت به گرماي مورد نياز در هر مكان و با توجه به مساحت آن از لوله‌هایي با قطر مورد نظر استفاده مي‌شود.


مزایای سیستم گرمایش از کف


*مزاياي سيستم گرمايش كفي بسيار زياد است، از اولين مزایاي اين سيستم گرمايشي اين است كه با موازنه چهار عامل راحتي، گرمايش تابشي، جريان هوا و رطوبت نسبي احساسي مطبوع و گرمايي يكنواخت را ايجاد مي‌كند. دومين مزيت اين سيستم استفاده بيشتر از فضاها است؛ زماني كه شما بخاري، شومينه يا شوفاژ داريد در هر كدام به نوعي به صورت دائم يا فصلي بخشي از فضاي اتاق را از دست مي‌دهيد در حالي كه در اين سيستم هيچ فضايي اشغال نمي شود. ديگر نگران سياه شدن پرده‌ها و ديوارهايتان نباشيد. در سيستم گرمايش از كف نياز به رنگ كردن و تميز كردن ديوارها و حتي خود رادياتور نيست چون اين روش با حفظ رطوبت هوا و همچنین عدم ایجاد گرد و غبار آزاد، باعث می گردد که مبلمان و اثاثيه منزل ديرتر كثيف ‌شوند.

 در سيستم گرمايش از كف هيچ سطح داغ و لبه تيزي وجود ندارد و ديگر نيازي نيست تا نگران كودكان باشيد. مزيت ديگر سیستم گرمایش از کف اين است كه كف گرم و خشك مانع رشد و تكثير قارچ‌ها و موجودات ريز ميكروسكوپي كه موجب بروز انواع بيماري‌هاي پوستي و تنفسي هستند، مي‌شود و به سبب همين شرايط بيماري‌هايي مانند آسم، سرفه‌هاي آلرژيك و بیماری های مفصلي را به حداقل مي‌رساند .

نكته دیگری كه از مزاياي اين سيستم گرمايشي می توان ذكر کرد صرفه‌جويي در مصرف انرژي است؛ چون در اين روش گرمايشي به جاي گرم شدن هوا، ساكنين و اجسام ساختمان گرم مي‌شوند، مصرف در اين سيستم بين 30 تا 40 درصد کمتر از ساير روش‌ها است .

به عنوان نکته آخری که در سيستم گرمايش از كف حائز اهميت است، عدم نياز به تعمير و نگهداري سالانه و همچنین عمر طولانی سیستم است؛ زیرا لوله های پنج لایه عمری درحدود 100 سال دارند که خود آرامش خاطر بلندمدتی را برای مصرف کننده به همراه دارد.

* لازم به ذکر است هزینه  کلی اجرای سیستم  گرمایش از کف  با اجرای سیستم رادیاتور برابری  می کند و همچنین درسال های بعد موجب  صرفه جویی 25 تا 35 درصدی  انرژی می شود .جایگاه سیستم گرمایش کفی


  *برخلاف آنچه که ممکن است تصور شود، بزرگترین بازار گرمایش کفی جهان متعلق به کشور کره است.
دلیل اصلی این امر روش گرمایشی سنتی کره ای هاست. این روش موسوم به ONDOL که به معنای سنگ گرم است، از 500 سال قبل از میلاد در این کشور استفاده می شد و در آن حرارت تولید شده به سنگ های کف اتاق ها منتقل و حرارت سنگ ها فضای اتاق را گرم می کرد. با گذشت سال ها این روش گرمایش سنتی به سیستم گرمایش کفی، که کره ای ها آن را کف لوله می نامند تبدیل شده است. امروزه 95 درصد خانه های کشور کره به گرمایش کفی مجهز هستند. قدیمی ترین سیستم گرمایش کفی متعلق به 1200 سال قبل از میلاد می باشد که در قصری در آناتولی کشف شد. بعدها در 800 سال قبل از میلاد رومی ها از این سیستم به دلیل راحتی و آسایش آن به عنوان یک سیستم مدرن استفاده می کردند. به مرور زمان استفاده از این سیستم جهت گرمایش ساختمان ها به فراموشی سپرده شد، تا اینکه با عرضه تکنولوژی های جدید، مجدداً به صورت فراگیر در دهه های آخر قرن بیستم مطرح گردید. هم اکنون سیستم گرمایش کفی در نیمی از خانه های جدید اروپا استفاده می شود. بعد از کره، آلمان بیشترین میزان استفاده از سیستم گرمایش کفی را دارد و رتبه سوم متعلق به کشور ژاپن است. استفاده از روش گرمایش کفی در ایران قدمت چندانی ندارد. چند دهه قبل، استفاده از لوله های آبگرم مصرفی در کف حمام ها برای گرمایش مورد استفاده قرار گرفت؛ ولی به دلیل پوسیدگی لوله ها گسترش نیافت. در اواسط دهه گذشته چند مورد گرمایش کفی انجام شد، اما اجرای علمی این سیستم با کسب دانش روز و تامین و تولید اقلام لازم مطابق با استاندارد های بین المللی در کمتر از ده سال اخیر آغاز شده است.

*در اوایل رواج یافتن سیستم گرمایش کفی، شایعاتی در بازار ساختمان و  وب سایت های اینترنتی مطرح شد که اولاً ناشی از عدم آگاهی کافی بعضی دست اندکاران صنعت ساختمان بود و ثانیاً به دلیل عدم معرفی دقیق و کامل مزایای این سیستم توسط متخصصان تأسیسات نزد مصرف کنندگان بود که استفاده از این سیستم را تا امروز دچار شک و تردید نموده است؛ شایعاتی مثل تنفس ذرات بلند شده از روی فرش و موکت که بیماری زا بود، و دیگری ادعای ایجاد پوکی استخوان، که هر دو این شایعات را به غلط به سیستم گرمایش کفی نسبت می دادند. به راحتی و با کمی تحقیق میتوان متوجه این موضوع شد که به طور کلی اساس سیستم گرمایش کفی بیشتر بر مبنای انتقال حرارت تشعشعی می باشد و در این روش گرمایش به جای گرم نمودن هوا اجسام گرم می شوند، و اگر موضوع بلند شدن ذرات روی اجسام و فرشها مطرح باشد، پس ابتدا باید سیستم گرمایش بخاری ممنوع گردد و سپس رادیاتور شوفاژ چون در این دو سیستم این مورد بیشتر وجود دارد آن هم به دلیل گرمای بالای بخاری و رادیاتور که معمولا سطح آنها در بخاری بالای 70 درجه و در شوفاژ 60 درجه سانتیگراد می باشد. در سیستم شوفاژ و بخاری این ذرات می سوزند حالت سمی پیدا می کنند و به وسیله جریان جابجایی هوا در محیط منتشر می شوند و توسط افراد مورد استنشاق قرار می گیرند...حال انکه در سیستم گرمایش از کف بالاترین حد درجه حرارت  30 درجه سانتیگراد است و این درجه حرارت بطور مشخص توانایی سوزاندن چیزی را ندارد. لازم به ذکر است که روش گرمایی در سیستم گرمایش کفی بر اصول تابشی استوار است نه جریان جابجایی هوا.

*شرکت گرندپایپ افتخار دارد با تولید لوله پنج لایه و اتصالات استاندارد و تأیید شده، و با بکارگیری گروه طراحی و اجرایی مجرب، و همچنین اجرای کامل و تخصصی دهها پروژه گرمایش از کف، گامی بزرگ در ترویج این سیستم گرمایشی بهینه و مفید بردارد.تست سیستم گرمایش از کف گرندپایپ :


1- پس از کامل نمودن همه ی مدارهای سیستم گرمایش کفی، تمام مهره ماسوره های رابط بین لوله و کلکتورها را سفت کنید.

2- یک گیج فشار که حداقل  0.1  بار را نشان دهد به وسیله تبدیل به کلکتور رفت، و پمپ آزمایش را به وسیله شیر قطع کن به کلکتور برگشت وصل نمایید.

3- تمام شیرهای کلکتورهای رفت و برگشت بایستی در وضعیت باز باشد.

4- شیر هواگیری بر روی کلکتور رفت را باز کرده و توسط پمپ آزمایش سیستم را با آب پر کنید.

5- پس از هواگیری کامل، شیر هواگیری را ببندید.

6- در صورت احتمال یخ زدگی آب درون لوله ها به هنگام آزمایش سیستم یا بعد از آن، بایستی از ضد یخ مورد تأیید استفاده شود.

7- بعد از مراحل انجام آزمایش بلافاصله روی لوله ها را به وسبله بتن ریزی بپوشانید. مراقب باشید که عملیات بتن ریزی باید در دمای بیشتر از 5 درجه سانتی گراد انجام شود و همچنین در حین بتن ریزی و تا پایان بایستی همه ی مدارها زیر تست باقی بمانند.

8- جهت آزمایش استاندارد سیستم گرمایش کفی گرندپایپ، ابتدا به وسیله پمپ آزمایش فشار شبکه را به 15 بار برسانید؛ پس از گذشت 2 ساعت و تا میزان 0.2 بار افت فشار، آزمایش سیستم مورد قبول می باشد. در صورتی که افت فشار بیشتر از 0.2 بار باشد، بایستی تمامی مدارها و کلکتورها را کنترل نموده و آزمایش را دوباره تکرار نمایید.
 
کیا 1393/1/28

خیلی مفید بود. ممنون. لطفا لیست کاملی از تجهیزات مورد نیاز سیستم گرمایش از کف توی سایتتون بذارید.

ارسال نظر

نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :  
ضمیمه کردن فایل :