گرند پایپ

PE-RT چیست؟


 

PE-RT چیست؟در یک جمله پلیمر PE-RT پلی اتیلنی است که در برابر درجه حرارت بالا مقاوم گردیده است.


همانند پلیمر PE-X (پلی اتیلن مشبک)،  PE-RTپلیمری است که با توسعه مواد *HDPE و  به منظور بهبود مقاومت حرارتی بلندمدت در دماهای بالاتر مورد توجه قرار گرفت .


-          فرایند پذیری PE- RT نیز بطور قابل توجهی بهبود یافته به نحوی که با افزایش مقاومت حرارتی مواد HDPE می تواند بطور ویژه برای مصارف آب سرد و گرم و همچنین کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از خصوصیات منحصر به فرد این مواد این است که بدون نیاز به فرایند شبکه ای کردن (cross-linking ) می توانند تمام مزایای پلیمر PE-X ازجمله افزایش عالی قدرت هیدرواستاتیک طولانی مدت را ارائه دهند .

-          علاوه بر مزایای استفاده از PE- X ، یکی از مهمترین دلایلی که باعث می شود PE- RT در همه کاربردهای سیستم آب سرد و گرم مناسب باشد این است که در تولید پلیمر PE-RT دیگر از فرایند شیمیایی مشبک سازی (cross-linking ) استفاده نمی شود که این خصوصیت موجب کیفیت بهتر سیستم های آب آشامیدنی می گردد.

-           PE-RT پلیمر خالص تری است و قابلیت انعطاف پذیری بیشتری دارد و این یکی دیگر از مزایای مهم پلیمر PE- RT نسبت به پلیمر PE- X است. همچنین بهبود فرایندپذیری پلیمر PE-RT موجب سرعت بخشیدن به عملیات اکستروژن در خط تولید و همخوانی بیشتر لایه های پلیمر و فویل آلومینیوم در فرایند تولید لوله های چندلایه می گردد.

با توجه به مزایای بسیاری که توسط پلیمر PE- RT ارائه گردیده لذا استفاده از آن در سیستم لوله کشی مورد توجه قرار گرفته و در واقع PE-RT تقریبا همان  PE- X است اما با مزیت هایی بیشتر از PE- X .


مزایای اصلی لوله PE- RT به طور خلاصه عبارتند از:


· مقاوم در برابر درجه حرارت بالا ، آسیب دیدگی، مواد شیمیایی ، تغییر شکل در اثر بار، ترکیدگی و ضربه

· عدم نیاز به تعمیر و نگهداری

· کاملا بهداشتی

· دوام طولانی

· سازگار با محیط زیست

· قابل بازیافت

· سهولت نصب و راه اندازی

· انعطاف پذیری فوق العاده

· صرفه جویی در هزینه

· عدم رسوب گذاری

· صرفه جویی در انرژی

· کاهش سر و صدای ناشی از ضربه قوچ

· هدایت حرارتی کم


- از آنجا که لایه های داخلی و خارجی لوله از مواد PE-RT می باشد لذا تمام مزایای استفاده از پلیمر PE- RT را با تمام خواص آن فراهم می کند.


علاوه بر این مزایا، به دلیل وجود لایه آلومینیوم، لوله های پنج لایه PE-RT مزایای زیر را نیز ارائه می دهند :


*خاصیت نفوذ ناپذیری لوله های پلاستیکی متداول در برابر اکسیژن چندان خالی از اشکال نیست بطوری که موجب خوردگی های عمده در قطعات فلزی سیستم می شود. لوله های پنج لایه برای رفع این مشکلات راه حلی ارائه نموده و آن قرار دادن یک لایه آلومینیومی در وسط لوله است که یک سد مطمئن و مناسب در برابر نفوذ گازها و اشعه UV ایجاد می نماید. پوشش PE-RT سطح داخلی و خارجی لوله های پنج لایه از زنگ زدگی و پوسیدگی لایه فلزی میانی جلوگیری می کند.


* انعطاف پذیری و سهولت نصب لوله های پنج لایه PE-RT باعث ایجاد انحنای بیشتر و ساده تری می گردد به نحوی که پس از خم شدن دیگر به عقب متمایل نشده و فرم لوله به صورت مطلوب باقی می ماند.


* از لحاظ استحکام لوله های فلزی سخت و محکم هستند و می توانند فشار بالاتری نسبت به لوله های پلیمری تحمل کنند . اما لوله های پنج لایه با اینکه به سبب وجود لایه های PE-RT قابلیت انعطاف پذیری ای مشابه لوله های پلاستیکی ارائه می دهد ، اما دوام و مقاومتی درست همانند لوله های فلزی نیز دارد .


* پایداری در سایز لوله های پنج لایه PE-RT ثابت باقی می ماند و حتا در اندازه های بزرگتر قویتر نیز می شود در حالی که لوله های فلزی تمایل به از دست دادن این پایداری دارند بطوریکه قطر آنها به مرور زمان تغییر می یابد.


* قابلیت "بازدارندگی در برابر اشتعال"  سیستمهای لوله کشی پلاستیکی در برابر حریق نسبتا آسیب پذیر است. در مقایسه با لوله های پلاستیکی ، لوله های پنج لایه این خطر را کاهش داده و به طور قابل توجهی به پایین ترین سطح رسانده که دلیل آن در نتیجه ترکیب فلز و مواد PE-RT میسر گردیده است.


* انبساط حرارتی لوله های پنج لایه PE-RT یکی از مهمترین مزایایی است که نسبت به لوله های پلاستیکی دیگر این مشخصه بسیار کاهش پیدا کرده است و این قابلیت توسط لایه آلومینیومی میانی بوجود آمده و باعث کاهش آهنگ انبساط در حدود یک دهم سایر لوله های پلاستیکی می گردد .


* HDPE چیست؟

  HDPE ( High Density Polyethylene ) پلی اتیلنی با دانسیته بالا می باشد که مهمترین مشخصه آن قابل بازیافت بودن آن است و دارای مزایایی مانند مقاومت در برابر رطوبت، حشرات، پوسیدگی و دیگر مواد شیمیایی بوده و در صورت نشت آن هیچگونه مواد سمی وارد محیط نمی شود و همچنین بر خلاف چوب، فرآیند بازیافت آن تمیز است .
ارسال نظر

نام :  
ایمیل :  
وبلاگ / سایت :  
 
دیدگاه :  
ضمیمه کردن فایل :